0_66Posledný augustový víkend patrí už tradične v našej obci oslavám sv. Moniky - patrónky obce. Tentokrát boli spojené aj s oslavami 80. výročia založenia DHZ Krasňany. Oslavy začali v sobotu 24. augusta slávnostným nastúpením hasičských družstiev pred požiarnou zbrojnicou a položením venca zosnulým zakladateľom hasičského zboru.

Následne sa v sprievode všetci presunuli do športového areálu, kde sa konala slávnostná sv. omša, ktorú slúžil terchovský vdp. kaplán Johny George Ambattu.

Po omši sa prítomným prihovoril starosta obce a nasledovala hasičská súťaž, v ktorej si sily zmeralo 5 ženských a 6 mužských družstiev. Putovnú drevorezbu Memoriál M. Cigánika si odnieslo družstvo mužov z Novej Bystrice.

Zúčastnené družstvá podľa poradia:
Ženy: Dolný Hričov, Nová Bystrica, Dolná Tižina - ženy, Krasňany, Dolná Tižina - dorastenky.
Muži: Nová Bystrica, Krasňany, Stará Bystrica, Dolná Tižina, Ochotnicza Straż Pożarna w Bąkowie z Poľska a neklasifikované družstvo Dolný Hričov.
Sobotné poobedie patrilo speváckej skupine Krasňanka, DÚHE a Dúhovčatám. Deti sa vybláznili na nafukovacom hrade a trampolíne. Nechýbal dobý guláš, gyros a iné pochutiny, samozrejme pivo a nealko nápoje.

Nedeľa sa niesla v znamení folklóru. Po úvodnom slove starostu obce vystúpili so svojím bohatým programom spevácka skupina Krasňanka, Dúhovčatá, DÚHA Krasňany, spevácka skupina Zvonica zo Strečna, Hájovček zo Strečna, Heligonkári z Krasnian, spevácka skupina z Krásna nad Kysucou, Regionálny zbor Strumień z Poľska a folklórny súbor Grúnik z Malatinej.
Vďaka Nadačnému fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis členovia FS DÚHA Krasňany vystupovali v nových krpčekoch a topánkoch. Ďakujeme za poskytnutie grantu.

Počas slávností bol v športovom areáli situovaný stánok ľudovej tvorivosti, kde si mohli návštevníci pozrieť ručné práce šikovných žien a mužov.
Sprievodným programom nedele bolo aj zdobenie perníkov. Svoju fantáziu a šikovné ruky predviedla známa a úspešná medovnikárka Miriam Valicová zo Strečna.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa akoukoľvek mierou podieľali na príprave podujatia.

Fotogaléria z podujatia