Folklórny súbor DÚHA

Folklórny súbor Dúha vznikol v roku 2010. Zakladateľkou a vedúcou súboru je Bc. Zuzana Vráblová. Neskôr sa k nej pripojil Peter Androvič a ponúkol pomocnú ruku pri vedení súboru. Jeho úlohou je aj riešiť všetky technické problémy. Zároveň sa angažuje aj v hudobnej zložke pod vedením Martina Čerňanského, ktorý veľkou mierou ovplyvňuje činnosť folklórneho súboru DÚHA. Jeho zásluhou sa všetky piesne aj tance môžu spievať a tancovať za sprievodu heligóniek a jeho žiakov – heligonkárov.

Hudobnú zložku tvorí pätica chlapcov. Sú to heligonkári - žiaci Ing. Martina Čerňanského. Členmi  FS sa stali v septembri 2011, kedy nás sprevádzali na Benefičnom koncerte Spojme srdcia pre zdravie vo Vyšných Ružbachoch.

Činnosť FS je zameraná na zachovanie kultúrneho bohatstva našich predkov. Jeho snahou je, aby sa deti učili to, čo nám zanechali naši predkovia. Približujú nám život, aký my už nepoznáme, ich každodenné starosti, radosti, ako aj údel pracujúceho človeka bez rôznych vymožeností dnešnej doby.

Prvou myšlienkou na založenie súboru bolo vyplniť voľný čas detí v obci a opäť zapojiť deti a ich rodičov do kultúrneho diania v obci. Počet členov pri zápise bol 36, z toho 6 chlapcov. Nakoľko chlapci o takúto formu voľno časovej aktivity neprejavili dostatočný záujem, od roku 2011 je to čisto dievčensky folklórny súbor.  Po určitom čase, kedy zvíťazila vytrvalosť, FS sa pýšil stálymi členkami v počte 16. Tieto dievčence sú stále jeho členkami a sprevádzajú súbor na jeho cestách. Členov je už podstatne viac, ale o týchto dievčatách môžeme povedať, že sú tiež jeho zakladateľkami.

IMG_3794 Dňa 11.októbra 2013 sa folklórny súbor DÚHA Krasňany, vedenie FS, rodičia a starosta obce zúčastnili na benefičnom koncerte "Spojme srdcia pre zdravie" v Kežmarku. Pozvanie na toto krásne podujatie sme dostali od predsedu občianskeho združenia p. Vladimíra Kačmára.

Po úspešnom vystúpení Jasličkovej pobožnosti sa Folklórny súbor DÚHA v spolupráci s Ľudovou hudbou Stratenec podujal uskutočniť akciu, ktorá sa nesie v duchu Vianoc, no je aj medzníkom pre obdobie Fašiangov. Tento projekt, ktorý sme realizovali ako 0. ročník sa nazýva Trojkráľový koncert. Je to obdobie, kedy končia Vianoce a začína sa obdobie tanečných zábav a plesov až po Popolcovú stredu. Týmto koncertom ukončujeme obdobie vianočných sviatkov a otvárame priestor na tanec, zábavu a smiech. Koncert zahájil FS DÚHA a pripojili sa aj pozvaní hostia.

Prvé vystúpenie FS DÚHA Krasňany sa konalo v roku 2011 pri príležitosti Dňa Matiek v kaštieli v Krasňanoch. Nakoľko toto vystúpenie bolo prvé, dievčatá mali úspech. Problém bol však s oblečením. Kedže v Krasňanoch bola núdza o tradičné kroje, ktoré sa zachovali, dievčatá boli oblečené do modrých sukničiek a bielych tričiek a obuté mali cvičky. Jednou z priorít súboru v tom čase bolo obliecť deti do vhodného kroja, aby mohli na úrovni reprezentovať obec. No v tomto roku sa to ešte nestalo.