Základné informácie
Vznik:  1975
Počet členov:  50

Predstavitelia klubu:
Marián Hliník - predseda
František Hliník  - podpredseda
Mária Hliníková - pokladník
Jana Ciganiková -  člen výboru
Zuzana Ciganiková - člen výboru
Jolana Trnková - člen výboru
Anna Trnková - člen výboru

Adresa: KST Fatran Krasňany, Krasňany 120, 013 03  Krasňany
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Klub slovenských turistov Fatran Krasňany bol založený v roku 1975 pri vtedajšej Telovýchovnej Jednote Fatran Krasňany. Cieľom organizácie bolo celkovo zviditeľniť turistiku v tomto regióne. Jednou z vtedajších oblastných podujatí bola akcia ,,Poznaj svoj chotár“ alebo ,,Zapálenie spartakiádnych ohňov“ za spolupráce rádia Hviezda. Dvaja členovia oddielu absolvovali školenie na cvičiteľa vysokohorskej turistiky 3. triedy a štyria členovia na cvičiteľa vysokohorskej turistiky  4. triedy.

Zakladajúcim predsedom KST Fatran Krasňany bol p. Pavel Novák, ktorý viedol aj Turistický oddiel mládeže (TOM) u nás v základnej škole. A práve tu začínal aj p. Marián Hliník, ktorý v roku 2001 prebral štafetu predsedu klubu a je ním dodnes. Klub v tom čase (r. 2001) narástol na 84 členov. V súčasnosti 50 členov, z toho 43 dospelých a 7 detí.

Medzi najznámejšie podujatie organizované KST Fatran Krasňany patria od roku 1996 ,,Jánske ohne“. Na začiatku sa konali na vrchole Kopanica, následne sa uskutočňovali na rôznych miestach: pod Bôrami, v Kúrskej doline, Henerovci, až nakoniec zakotvili a tradíciu udržiavajú v Amfiteátri v Krasňanoch. V roku 2017 sa konal jubilejný 20. ročník.

Najväčšia vatra doposiaľ merala 9,9  metra a minulo sa na ňu 23 kubíkov dreva. Je to deň plný zábavy a športu, ako aj kultúrnych vystúpení rôznych účinkujúcich. Na svoje si prídu mladí i starší. Každoročne Jánske ohne navštívi veľký počet hostí, pre ktorých turisti varia najlepšie guláše v medených kotloch, z ktorých jeden má 250 litrov. Súťaže sa ukončia zapálením detskej vatry a pestrou tombolou. Vo večerných hodinách Jánska noc vyvrcholí zapálením veľkej vatry a ohňostrojom. Ako plynul čas, vystriedalo sa na tejto akcii mnoho súborov: Pupov, Rovňan, Krasňanček, Blanciar, Stratenec, Buková, Krasňanské ženy, Heligonkári z Krasňan, country skupina Návrat a iná ľudová muzika.
Ako prvý v Terchovskej doline naši turisti zorganizovali Závod doma robených traktorov a  Beh zdravia Kúrskou dolinou.

Krasňanskí turisti spolupracujú s rôznymi organizáciami v obci, aj s obecným úradom, ktorý turistov podporuje. Vykonávajú rozličné brigády na úseku čistenia chodníkov, obnova studničky na Javorine (medzinárodná trasa E3), renovácia lavičky v Kukurišovej a Pomníka padlým partizánom pod Suchým. Každoročne spoluorganizujú výstavu historických vozidiel (veteránov) v kaštieli v Krasňanoch.
Medzi akcie, ktorých sa klub zúčastňuje, patrí otvorenie Turistickej sezóny na Lietavskom hrade (100 jarných km), prechod hrebeňom Malej Fatry, výstup na Chatu pod Suchým, prechod náučným chodníkom Diery, výstup na Kľak, každoročná svätá omša v prírodnej kaplnke pod Suchým  (medzinárodná trasa E3).

Členovia nášho klubu sa môžu pochváliť aj účasťou na spoločných regionálnych zrazoch okresov Žilina, Martin, Čadca, Považská Bystrica konaných v Korni, Súľove, Rajeckej Lesnej, Manínskej úžine a na Martinských holiach. Spolupracujú aj s inými turistickými klubmi.

Vo Vysokých Tatrách absolvovali túry na Téryho chatu, Zbojnícku chatu, Výstup na Rysy, Národný výstup na Kriváň, Sliezsky dom. Organizovali výlety s deťmi na Prielom Hornádu, Roháče, do Rainerovej útulne, Hviezdicový výstup na Javorinu, splav Váhu na pltiach a pozreli aj krásu slovenských jaskýň. Medzi zahraničné akcie patria Julské Alpy - výstup na najvyšší vrch Triglav, Dolomity v Taliansku - pohorie Tre Cima, Adršpašské skaly a účasť na Medzinárodných zrazoch Čiech, Slovenska a Poľska.

KST Fatran Krasňany všetky svoje aktivity zaznamenáva v kronikách, ktoré píšu Anna Trnková, Adriana Hliníková a Mária Hliníková.
Činnosť klubu má podporu nielen u členov, ale aj spriatelených sponzorov, urbárnikov a sympatizantov turistiky, ktorí klubu nezištne pomáhajú. Aj touto cestou im patrí srdečná vďaka.

Fotogaléria